Manchester City - Sparta 5:0Haalandova paráda pomohla City k rekordu Ligy mistrů. Sparta odjíždí z Manchesteru s přídělem

Zázrak se nekoná. Fotbalisté pražské Sparty prohráli v Lize mistrů na půdě Manchesteru City jednoznačně 0:5, když zápas ozdobila parádní branka hvězdného útočníka Erlinga Haalanda. Angličané mají zároveň rekord soutěže, v základní hrací době neprohráli už 26 duelů v řadě.

Fotbalisté Manchesteru City se radují z branky v zápase se Spartou.

Manchester (od našeho zpravodaje) - O favoritovi středečního duelu nebylo pochyb a čtyřnásobní úřadující mistři Premier League od začátku dokazovali, na čí straně je větší technická i fyzická převaha. Skóre se poprvé měnilo už ve 3. minutě. Phil Foden převzal míč na prostředku, otočil se, pronikl do pokutového území a přízemní ranou překonal gólmana Petera Vindahla.

Dánský brankář se rozhodně nenudil a několikrát Spartu podržel. Vytáhl se proti hlavičce Haalanda i dalšímu zakončení Fodena a někdy při něm stálo i štěstí, jelikož hráči City z dobrých pozic jen o kousek míjeli prostor mezi třemi tyčemi. Celá defenziva musela být neustále ve střehu, odvracet velké množství centrů a bránit souboje jeden na jednoho. Zejména krajní bek Matěj Ryneš si s brazilským křídelníkem Savinhem užil mnoho zábavy.

Na druhou stranu i Sparta měla své šance, nebo alespoň jejich náznaky. Ve 29. minutě z protiútoku pálil nebezpečně Veljko Birmančevič a domácí gólman Stefan Ortega musel vyrážet na roh. Stalo se tak v době, kdy Pražané prožívali jednu ze svých nejlepších pasáží. Na jejím konci zkusil nůžky Haraslín, mířil však hodně mimo.

Jak naložit s akrobatickým zakončením, mu ukázal v 57. minutě Haaland. Poté, co o chvíli dříve znovu ztroskotal na Vindahlovi, dokonale využil nabídky neustále aktivního Savinha. Naskočil si na vysoký balon a patou a zády k bráně nedal gólmanovi Sparty šanci. Úchvatný moment. Třetí branku domácích pak v 64. minutě obstaral stoper John Stones, čtvrtou z protiútoku opět Haaland a poslední v závěru z penalty Matheus Nunes, jehož předtím v pokutovém území fauloval Angelo Preciado.

Manchester City stanovil nový rekord Ligy mistrů, když v základní hrací době padl naposledy v semifinále ročníku 2021/2022 s Realem Madrid. Dosavadní maximum držel společně s Manchesterem United, který šňůru 25 střetnutí bez porážky táhl mezi lety 2007 a 2009. Sparta má tak po třech duelech základní fáze 4 body, další a velmi důležité utkání s ohledem na boj o postup hraje 6. listopadu doma s Brestem.

Fotbalová Liga mistrů - 3. kolo:
Manchester City - Sparta Praha 5:0 (1:0)
Branky: 58. a 68. Haaland, 3. Foden, 64. Stones, 88. Nunes z pen. Rozhodčí: Mariani - Bindoni, Tegoni - Di Paolo (video, všichni It.). ŽK: Stones - Preciado.
Manchester: Ortega - Lewis, Stones (74. Dias), Akanji, Aké (74. Gvardiol) - Gündogan (69. Kovačič), Silva (69. McAtee), Nunes - Savinho, Foden - Haaland (81. O'Reilly). Trenér: Guardiola.
Sparta: Vindahl - Vitík, Panák, Sörensen - Preciado, Kairinen (88. Solbakken), Laci, Ryneš (88. Wiesner) - Birmančevič (74. Daněk), Haraslín (46. Krasniqi) - Olatunji (60. Rrahmani). Trenér: Friis.
  4 : 1 Barcelona - Bayern 4 : 1 dohráno
20241023T21 : 00:00+0200