Liberec - Olomouc 2:0Cenná výhra pro Liberec, Slovan popáté za sebou doma vyhrál

48. Penner 1 : 0
80. Horský 2 : 0

Fotbalisté Liberce vstoupili do jarní části sezony domácí výhrou 2:0 nad Olomoucí. Zápas 20. kola rozhodli svými premiérovými góly v nejvyšší soutěži Nicolas Penner a Filip Horský. Severočeši v lize porazili Sigmu poprvé po šesti zápasech od října 2021, připsali si pátou domácí výhru v nejvyšší soutěži za sebou a bodově se na šestém místě tabulky dotáhli na dnešního soupeře. Hanáci ale mají k dobru odložený zápas v Teplicích.

Autor prvního gólu Nicolas Penner (vpravo) z Liberce.

Slovan se už musel obejít bez tvořivého záložníka Červa, který v zimní přestávce odešel do Plzně. Jeho roli trenér Kozel svěřil devatenáctiletému Ukrajinci Varfolomejevovi, který na podzim většinou jen zaskakoval z lavičky.

Domácí obraně znovu velel Chaluš, který si prodloužil hostování z Malmö i na jarní část a odehrál 150. zápas v české nejvyšší soutěži. Za Slovan poprvé v lize v základní sestavě dostali příležitost záložník Penner a nizozemský útočník Kok, naopak Frýdek nebyl kvůli zdravotním problémům ani mezi náhradníky.

Sigma v zimní přestávce přišla o Zmrzlého, kterého získala Slavia. Na jeho místo se na levý kraj zálohy postavil Sláma, ale dlouholetou oporu Hanáků nenahradil. Zimní posily Sigmy začaly jaro na lavičce, gambijský útočník Singateh na trávník vyběhl až po přestávce.

Brankář Matúš Macík z Olomouce.

Domácí hráli od začátku ofenzivně, ale když už se dostali ke střelbě, dlouho jim scházela přesnost. Ve 24. minutě se do šestnáctky prokličkoval Nigerijec Ghali, ale zamířil vedle tyče. Na druhé straně to zkoušel z dálky i zblízka Vodháněl, branku však ani při jednom ze tří pokusů během úvodní půlhodiny netrefil.

Kok, který na podzim odehrál v lize jen 13 minut, měl deset minut před přestávkou na dosah první gól v české lize. Po chybě soupeřovy obrany se ocitl sám před brankářem, nedokázal však míč lépe umístit a Macík jeho pokus vytlačil na tyč. Slovenský gólman si pak poradil i se střelou Chorvata Kulenoviče.

Zleva Radim Breite z Olomouce a Olaf Kok z Liberce.

Hned po změně stran si Penner všiml, že se před ním obrana Hanáků rozestoupila a ve 48. minutě z hranice šestnáctky vstřelil ve svém třicátém ligovém zápase první gól. Slovan byl při chuti a Ghaliho hlavičku odvracel obránce Beneš téměř z brankové čáry.

Až po hodině hry na sebe poprvé upozornil nejlepší střelec hostů Juliš, brankář Bačkovský jeho střelu vyrazil nad břevno. Ani v dalším průběhu ho nikdo nepřekvapil, a tak počtvrté v ligové sezoně udržel čisté konto.

Deset minut před koncem si střídající Horský naběhl na Ghaliho přesný centr, z voleje se i on poprvé zapsal mezi ligové střelce a ve svém dvacátém zápase v nejvyšší soutěži zpečetil tři body pro domácí.

20. kolo první fotbalové ligy:
Slovan Liberec - Sigma Olomouc 2:0 (0:0)
Branky: 48. Penner, 80. Horský. Rozhodčí: Berka - Hrabovský, Šafránková - Szikszay (video). ŽK: Sláma, Pospíšil, Juliš, Singateh (všichni Olomouc). Diváci: 2427.
Liberec: Bačkovský - Prebsl, Chaluš, Mikula (62. Purzitidis) - Penner (62. Fukala), Varfolomejev, Žambůrek (85. Doumbia), Ghali - Kok (76. Horský), Tupta - Kulenovič (76. Rabušic). Trenér: Kozel.
Olomouc: Macík - Pokorný, Beneš, Vraštil - Křišťál, Breite (76. Fiala), Pospíšil (83. Ventúra), Sláma (54. Langer) - Vodháněl (83. Emmanuel), Zorvan (46. Singhateh) - Juliš. Trenér: Jílek.