Plzeň - Astana 3:0Šest zápasů, šest výher! Plzeň smetla Astanu a vyrovnala West Ham

Kolem hlavního vchodu do plzeňské fotbalové arény září vánoční světýlka – a Viktoria si ve čtvrtek s předstihem nadělila jeden sladký dárek. Po svěžím představení porazila 3:0 Astanu a působivou jízdu ve skupinové fázi Konferenční ligy završila šestou výhrou z šesti zápasů, což se v krátké historii soutěže povedlo zatím jen loni West Hamu. S Plzní postupuje druhé Dinamo Záhřeb, zato mistr Kazachstánu v pohárech končí.

Plzeňský Jhon Mosquera po svém gólu na 2:0 proti Astaně

Kapitán Lukáš Hejda den před zápasem říkal: „Když už jsme to takhle krásně rozehráli, byla by škoda si to pokazit.“ Trefná slova. Tým trenéra Miroslava Koubka měl jisté první místo ve skupině a vstupenku do březnového osmifinále už po čtyřech kolech, přesto nepolevil a zakončil podzimní tažení s plným počtem 18 bodů, čímž přepsal národní rekord Plzně z podzimní Evropské ligy 2012 (13 bodů).

I díky extra pevné obraně, která v šesti duelech inkasovala jen jednou, což se na podzim nikomu jinému v Konferenční lize nepovedlo.

Co na tom, že Elchan Astanov zkraje chladného večera trefil břevno. Pro slabou Astanu to znamenalo maximum.

Fotbalisté Plzně slaví úvodní gól proti Astaně.

Pak už vládli Koubkovi hoši, z kterých čišel hlad, rvali se o každý míč a měli spoustu šancí. Vzhledem k dlouhému obléhání vlastně překvapilo, že první gól přišel až v 58. minutě: Adam Vlkanova si na hraně šestnáctky našel odražený míč a levačkou ho napálil do sítě. A díky dvěma zásahům žolíka Jhona Mosquery si Plzeň poprvé během rekordní série vychutnala vyšší než jednobrankovou výhru.

Mimochodem, znovu u toho od začátku byly i mladé pušky. Brankář Viktor Baier se ani moc nezapotil a stoper Jan Paluska ve druhé půli hlavičkoval do břevna.

Punc výjimečnosti plzeňskému večeru dodala dojemná rozlučka s Luďkem Pernicou, jenž ve Viktorii po víc než pěti letech končí. Třiatřicetiletý stoper hrál naposledy letos v dubnu, pak musel na operaci kolene. „Luďku, děkujem!“ skandovali fanoušci vestoje během poločasové pauzy. A po zápase slyšel oslavné chorály celý tým. Zaslouženě.

Viktoria Plzeň - FC Astana 3:0 (0:0)
Branky: 68. a 82. Mosquera, 58. Vlkanova. Rozhodčí: Delajod - Finjean, Jeanne - Wattellier (video, všichni Fr.). ŽK: Šulc, Koubek (trenér) - Tomaševič, Bejsebekov. Diváci: 8135.
Plzeň: Baier - Dweh (85. Řezník), Hranáč, Paluska - Holík, Bucha, Kalvach (46. Traoré), Sýkora - Šulc (46. Mosquera), Vlkanova (85. Hašek) - Vydra (65. Kliment). Trenér: Koubek.
Astana: Čondrič - Maročkin, Tomaševič, Amanovič - Hovhanisjan, Bejsebekov, Kuat (85. Basmanov), Vorogovskij - Tomasov (86. Ajmbetov), Astanov (60. Dosmagambetov) - Darboe (90.+2 Žaksylyk). Trenér: Babajan.