Slavia - AS Řím 2:0Dokonalý večer pro Slavii! V Edenu zopakovala historickou výhru

Jak rychle se ve fotbale věci mění! Po nedělní porážce v ligovém hitu s Plzní byla Slavia na dně. Ovšem čtyři dny nato fanoušci v Edenu vesele poskakovali: červenobílí ve čtvrtém pokračování Evropské ligy porazili AS Řím 2:0. Dvě kola před koncem podzimní fáze jsou ve skupině G znovu první a už teď mají jisté jaro v pohárech.

Užil si to! Že nastoupím, jsem se dozvěděl večer před zápasem a překvapilo mě to, přiznává Jan Bořil.Video: Sport.cz

Vzpomínky na památné jaro 96 se po letech zdály tak zašlé. Domácí výhra 2:0 nad AS Řím v prvním čtvrtfinále tehdejšího Poháru UEFA? Slávistům se po víc než čtvrtstoletí báječný výsledek povedlo zopakovat. Byli poctiví v defenzivě a ve druhé půli přidali dva góly.

50. minuta: Mojmír Chytil na malém vápně našel Václava Jurečku, jenž přes padajícího obránce se štěstím procpal míč do sítě. A 74. minuta: Lukáš Masopust kousek za hranou šestnáctky švihl pravačkou a napálil balon k tyči. Mimochodem, jen 2:0? Výhra mohla být ještě výraznější, tutovek měla Slavia víc.

Dokonale se naplnila očekávání trenéra Jindřicha Trpišovského, jenž po krachu s Plzní sáhl ke čtyřem změnám v základu: „Chceme znovu vidět emoce, zarputilost a touhu nechat na hřišti všechno.“

Když je nejhůř, vyjedou z Blaníku čeští hráči a vytáhnou emoce nahoru, měl radost Jindřich Trpišovský a děkoval Mourinhovi. Video: Sport.cz

Slávisté byli od začátku hladoví a vyhnuli se opakování temného scénáře z Říma, kde před dvěma týdny ztratili zápas už po 17 minutách (0:2). Dařil se jim presink, drželi se na soupeřově polovině a dostávali se do zakončení. Míče ovšem nejdřív létaly vedle branky a gólman Mile Svilar lapil slabou střelu Jurečky. A Chytil z malého vápna poslal balon nad břevno.

Slávisté zazářili navzdory tomu, že favorit hrál skoro v plné sestavě. Trenér José Mourinho, jenž kvůli trestu za nadávky rozhodčímu po jarním finále Evropské ligy naposledy chyběl na střídačce, před nedělním ligovým derby s Laziem šetřil jen pár jmen. Do základní sestavy se vešla i ofenzivní esa Romelu Lukaku se Stephanem El Shaarawym, jenž šel z placu už po nevýrazné první půli. Napadlo by vás, že Mourinhovi chlapci poprvé vystřelí až po 52 minutách?

Úsměvné hodnocení zápasu od Lukáše Masopusta. Je to krásný, ale už bych se potřeboval najíst.Video: Sport.cz

I díky tomu v Edenu vládla euforická nálada, kterou po přestávce násobily góly. Už před startem se ve slávistickém kotli objevilo zmenšené choreo Ave Slavia, s kterým fanoušci vršovického týmu nesměli na římský Olympijský stadion. Kolem velké plachty zářily červené a bílé světlice.

V první půli se zdálo, že římské partě remíza vyhovuje. Muži v oranžovočerných dresech nikam nespěchali, i brankář Svilar okatě otálel s rozehrávkou. Nulu udržel jen do začátku druhého poločasu: nejdřív vyrazil hlavičku Masopusta, ale na gólové střely už nemohl dosáhnout.

Zato slávistický brankář Aleš Mandous pochytal všechno, překvapivě měl jen tři těžké zákroky. Jaké to bude za tři týdny v Tiraspolu? Šeriff prohrál 1:2 v aréně Servette Ženeva a s jedním bodem zůstává poslední.

Utkání 4. kola skupiny G fotbalové Evropské ligy:
Slavia Praha - AS Řím 2:0 (0:0)
Branky: 50. Jurečka, 74. Masopust. Rozhodčí: Lexetier - Mugnier, Rahmouni (všichni Fr.) - Kajtazovič (video, Slovin.). ŽK: Masopust, Ševčík, Van Buren - Paredes, Ndicka. ČK: Houštecký (asistent trenéra Slavie). Diváci: 19.265.
Slavia: Mandous - Masopust (78. Vlček), Ogbu, Holeš - Douděra, Zafeiris (78. Ševčík), Oscar (89. Van Buren), Bořil - Provod, Jurečka (87. Wallem) - Chytil (90.+5 Hromada). Trenér: Trpišovský.
Řím: Svilar - Mancini, Llorente (77. Sanches), Ndicka - Celik, Bove, Paredes (84. Costa), Aouar (46. Cristante), El Shaarawy (46. Karsdorp) - Lukaku, Belotti (68. Dybala). Trenér: Foti.