Tobol Kostanaj FK - FC Viktoria Plzeň 1:2Nadějná výhra Plzně s komplikací v závěru

Vydřenou, ale důležitou výhru vezou z Kazachstánu fotbalisté Viktorie Plzeň. V úvodním duelu play off Konferenční ligy porazili Tobol Kostanaj 2:1 díky premiérové trefě v dresu Západočechů Brazilce Cadua a brance záložníka Lukáše Kalvacha. Za domácí snížil v nastavení z penalty Serges Deble. Do odvety si tak Plzeň veze nadějný výsledek, navíc ji může těšit šňůra sedmi výher v soutěžních utkáních v řadě.

Záložník Viktorie Plzeň Jan Kopic v utkání 4. předkola Konferenční ligy proti Tobolu Kostanaj.

Kostanaj (od našeho zpravodaje) - Nepříliš atraktivní utkání rozhodly situace ze 73. a 90. minuty. Nejprve centr Jana Kopice prodloužil ve vápně Tomáš Chorý, na zadní tyči zůstal úplně osamocený Cadu a hlavou do protipohybu gólmana Ivana Konovalova vsítil první branku utkání.

V závěru základní hrací doby se pak ujala pohledná kombinace mezi Chorým, Pavlem Buchou a Adamem Vlkanovou. Druhý jmenovaný následně přistrčil míč zcela osamocenému Kalvachovi, jenž už neměl problém překonat Konovalova a přidal v tu chvíli velmi důležitou pojistku. Jenže v nastavení zahrál ve vápně rukou kapitán Plzně Lukáš Hejda, sudí se šel po poradě s VAR podívat na obrazovku a nařídil pokutový kop, který proměnil útočník Deble.

Trenér Miroslav Koubek neudělal oproti víkendové výhře 2:1 doma nad Olomoucí ani jednu změnu v základní sestavě. První půle začala opatrně, úvodní minuty nabídly spíše než atraktivní fotbal hodně ostrých soubojů. Ve dobré příležitosti se ocitli Pavel Šulc a následně Rafiu Durosinmi, oba ale hlavou trefili jen prostor, kde stál připravený gólman Ivan Konovalov.

Přibližně po půlhodině hry se začali osmělovat domácí. Hukot, který doprovázel každý postup Tobolu směrem na bránu Jindřicha Staňka, byl najednou slyšet stále častěji. Tobol vsadil na jednoduchý fotbal. Jakýkoliv získaný míč hned letěl na útočníka Sergese Debleho. Ten buď souboj prohrál, nebo balon získal, udržel a čekal na podporu z druhé vlny.

Kolem 30. minuty měli Kazaši silnější pasáž, kdy vybojovali v krátkém sledu dva rohové kopy a poslali do vápna několik nebezpečných centrů. Obrana Plzně však zůstala pevná. O pár minut později se velké příležitosti se dral kapitán Kostanaje Mužnikov, míč si ale ukopl a situaci vyřešil připravený Staněk.

Domácí však stále hrozili. Stoper Lukáš Hejda se vydal na útočný výlet, jenže slibně rozvíjející se akce skončila nepřesností a rychlým brejkem, kdy v obraně chyběl právě kapitán Viktorie. Naštěstí pro Plzeň Samat Zharynbetov akci zpomalil a po velkém váhání střílel z hranice vápna mimo.

Zvyšující se tempo po pauze opadlo. Domácí byli aktivnější, po rychlé kombinaci se ocitl sám ve vápně Miljan Vukadinovič. Dostal se však téměř mimo hřiště a jeho zpětnou přihrávku zachytil Staněk. Koubek reagoval na nepovedený vstup do druhé půle dvojím střídáním. Místo Rafia Durosinmiho poslal na hrot Tomáše Chorého, Pavla Šulce nahradil Adam Vlkanova.

V 64. minutě se o akrobatické zakončení pokusil Chorý, jeho pokus nůžkami skončil daleko mimo tři tyče. O deset minut později se už mohli Západočeši radovat po zmíněné trefě 26letého Cadua, jenž se v posledních utkáních dostává na pozici levého wingbeka do výborné formy, například v neděli proti Olomouci si připsal dvě asistence.

Tobol se v závěrečné části duelu pokoušel o nápor, ale v bloku kvalitně hrající defenziva Plzně s podporou Staňka odolávala všem náporům. Naopak se ujal jeden rychlý protiútok, po kterém skóroval Kalvach. V tu chvíli začaly tribuny opouštět stovky domácích fanoušků. Jenže došlo k ještě jedné změně skóre, když penaltu proměnil Deble.

Pozice Plzně do odvety, která se hraje ve čtvrtek ve Štruncových sadech, je tak nadějná. Pokud Viktoriáni dvojzápas zvládnou, mohou se těšit na základní skupinu Konferenční ligy.

Úvodní utkání 4. předkola fotbalové Evropské konferenční ligy:
Tobol Kostanaj - Viktoria Plzeň 1:2 (0:0)
Branky: 90.+8 Deblé z pen. - 73. Cadu, 90. Kalvach. Rozhodčí: Barbu - Marica, Bucsi (všichni Rum.) - Ceylan (video, Tur.). ŽK: Ilič, Asrankulov - Kalvach, Chorý.
Tobol: Konovalov - Kairov (90.+1 Kirejenko), Rogač, Mladovič, Asrankulov - Šachov (69. Orazov), Mužikov (90.+1 Zabelin), Ilič - Žarynbetov (69. Ivanovič), Deblé, Vukadinovič. Trenér: Čurčič.
Plzeň: Staněk - Hejda, Hranáč, Dweh - Kopic (90.+3 Holík), Bucha, Kalvach, Traoré, Cadu - Šulc (56. Vlkanova) - Durosinmi (56. Chorý). Trenér: Koubek.