Sevilla - AS Řím 1:1, na pen. 4:1Nezastavitelná Sevilla znovu slaví triumf v Evropské lize a vylepšila vlastní rekord!

Fotbalisté Sevilly porazili ve finále Evropské ligy po penaltovém rozstřelu AS Řím a sedmým triumfem potvrdili pozici nejúspěšnějšího týmu v historii soutěže. Skóre otevřel ve 35. minutě útočník italského celku Paulo Dybala, v 55. minutě si ale dal vlastní gól Gianluca Mancini. Zápas v Budapešti další branku nenabídl ani v prodloužení a za stavu 1:1 rozhodly penalty. Vítěznou trefu v rozstřelu na 4:1 obstaral ve čtvrté sérii Gonzalo Montiel.

Fotbalisté Sevilly se radují z vítězství v Evropské lize

Sevilla zvládla i sedmé velké evropské finále a zajistila si účast v příštím ročníku Ligy mistrů. Andaluský klub pětkrát uspěl v Evropské lize a dva triumfy přidal v Poháru UEFA, předchůdci EL. Čtyřikrát u toho byl nynější kapitán Jesús Navas, který nechyběl ani u premiérového vítězství v roce 2006.

První trofej v kariéře slaví kouč José Luis Mendilibar. Dvaašedesátiletý trenér přitom převzal mužstvo teprve v polovině března po odvolaném Jorgem Sampaolim.

AS Řím nenavázal na loňský triumf v Evropské konferenční lize. Trenér José Mourinho ve svém šestém finále v evropských pohárech poprvé odešel poražen. "Vlci" prohráli třetí souboj o trofej, v roce 1984 neuspěli v Poháru mistrů evropských zemí a o sedm let později v Poháru UEFA.

Počet vítězství:
7 - FC Sevilla,
3 - Inter Milán, Juventus Turín, FC Liverpool, Atlético Madrid,
2 - Borussia Mönchengladbach, Feyenoord Rotterdam, IFK Göteborg, AC Parma, Real Madrid, Tottenham Hotspur, FC Porto, FC Chelsea, Eintracht Frankfurt,
1 - FC Valencie, Ajax Amsterdam, Anderlecht Brusel, Bayer Leverkusen, Bayern Mnichov, Galatasaray Istanbul, Ipswich Town, SSC Neapol, PSV Eindhoven, Schalke 04, CSKA Moskva, Zenit Petrohrad, Šachtar Doněck, Manchester United, Villarreal.

Úvodní šanci měl ve 12. minutě Spinazzola, po Celikově zpětné přihrávce ale trefil z ideální pozice pouze připraveného gólmana Búnúa. Nervózní a rozkouskovaná první půle dlouho další šance nenabídla.

Až v 35. minutě vyslal Mancini kolmicí do zakončení Dybalu, jenž poslal míč křižnou střelou k zadní tyči. Argentinský mistr světa se dal včas do pořádku po čtyřzápasové absenci způsobené zraněním a pátou trefou v soutěži se dostal na třetí místo tabulky střelců.

Paulo Dybala se postaral o úvodní branku utkání

Sevilla zahrozila až v závěru sedmiminutového nastavení, kdy Rakitič nastřelil ránou z 20 metrů tyč. Římané tak udrželi i v devátém zápase play off v úvodním dějství čisté konto.

Trenér Mendilibar udělal do druhého poločasu dvě změny v sestavě a španělské mužstvo převzalo iniciativu. V 55. minutě vytěžila Sevilla z tlaku vyrovnání, když si Navasův centr z pravé strany srazil do vlastní sítě Mancini.

Římané hrozili po standardních situacích, Sevillu ale držel Búnú. Marocký gólman vychytal jak Abrahamovo pohotové zakončení po skrumáži před bránou, tak i střídajícího Belottiho skvělým zákrokem po signálu z přímého kopu.

Čtvrthodinu před koncem nařídil anglický sudí Taylor pokutový kop po Ocamposově pádu ve vápně. Videorozhodčí ale odhalil, že Ibaňez vypíchl soupeři míč čistě, a Taylor svůj verdikt opravil.

Fotbalisté Sevilly se radují z vyrovnávací branky

Finále tak stejně jako v předchozích dvou ročnících dospělo za stavu 1:1 do prodloužení. Přidaná půlhodina včetně dalších 14 minut nastavení nabídly oboustranně opatrnou hru, a tak musely potřetí za sebou rozhodnout penalty. Smallingova hlavička po rohovém kopu z 11. minuty nastavení totiž dopadla jen zeshora na břevno.

V rozstřelu se blýskli dva hrdinové z loňského mistrovství světa v Kataru. Búnú neuspěl pouze proti Cristantemu, Manciniho ránu doprostřed vykopl a Ibaňezův pokus vytáhl konečky prstů na tyč. Navázal tak na výkon z osmifinále MS, ve kterém proti Španělsku nepustil za záda ani jednu penaltu.

Loic Bade a Paulo Dybala v souboji o míč

Střelci Sevilly byli naopak neomylní. Postupně se prosadili Ocampos, Lamela, Rakitič i Montiel. Právě argentinský obránce proměnil vítěznou penaltu i ve finále MS proti Francii. Dnes napoprvé neuspěl, brankář Patrício ale opustil brankovou čáru dřív a z opakovaného pokusu už Montiel zápas ukončil.

Španělé tak po semifinálovém triumfu nad Juventusem zdolali v závěru soutěže další italský celek. S AS Řím vyhráli i druhý vzájemný zápas, v tom prvním ho vyřadili v osmifinále v roce 2020 při cestě za dosud posledním triumfem v Evropské lize.

Finále fotbalové Evropské ligy v Budapešti:
FC Sevilla - AS Řím 1:1 po prodl. (1:1, 0:1)
Branky: 55. vlastní Mancini - 35. Dybala. Penaltu proměnili: Ocampos, Lamela, Rakitič, Montiel - Cristante. Penaltu neproměnili: Mancini, Ibaňez. Rozhodčí: Taylor - Beswick, Nunn - Attwell (video, všichni Angl.). ŽK: Rakitič, Lamela, Montiel, Jordán, Ocampos, Mir (mimo hřiště) - Matič, Pellegrini, Mancini, Cristante, Celik, Zalewski, Karsdorp (mimo hřiště), Mourinho (trenér). Diváci: 65 000.
Sevilla: Búnú - Navas (95. Montiel), Badé, Gudelj (120.+8 Marcao), Telles (95. Rekik) - Fernando (120.+9 Jordán), Rakitič - Ocampos, Torres (46. Suso), Gil (46. Lamela) - Nasírí. Trenér: Mendilibar.
AS Řím: Patrício - Mancini, Smalling, Ibaňez - Celik (91. Zalewski), Cristante, Matič (120. Bove), Spinazzola (106. Llorente) - Pellegrini (106. El Shaarawy) - Dybala (68. Wijnaldum), Abraham (75. Belotti). Trenér: Mourinho.