Česko - Švýcarsko 2:3 PPHokejisté pustili z ruky vedení a prohráli po dvaceti vteřinách prodloužení

Vítěznou tečku neudělali. Čeští hokejisté obsadí v konečném pořadí letošního ročníku turnaje Karjala třetí místo, když v závěrečném utkání v Turku podlehli Švýcarsku 2:3 v prodloužení, přestože opakovaně vedli zásluhou branek Jiřího Smejkala a Michaela Špačka. Výsledek nedělního poledního zápasu navíc zajistil předčasně triumf z prvního dílu evropské hokejové tour pro Švédsko.

Čeští hokejisté prohráli na turnaji Karjala se Švýcarskem 2:3 v prodloužení. V brance českého týmu byl Roman Will.

Oba celky před zápasem mohly při tříbodovém zisku ještě pomýšlet na triumf v turnaji. Branku národního týmu hájil znovu Will, ze čtyř útoků zůstala oproti sobotnímu utkání pohromadě jen Špačkova lajna, která znovu představovala největší nebezpečí pro branku soupeře.

V polovině první třetiny Dvořák vypálil od modré a puk se odrazil ke Kodýtkovi, který ho posunul na pravou stranu Smejkalovi, jenž dokázal dostat puk do sítě. Švýcarská odpověď přišla hned za 42 sekund, když se po špatném střídání reprezentantů prosadil Ambühl střelou zápěstím nad Willovo rameno.

Vzápětí musel na trestnou lavici Riat za podražení a českému týmu stačilo dvanáct vteřin početní výhody, aby získal vedení na svou stranu. Košťálek našel vlevo volného Špačka, který střelou z první prostřelil Genoniho.

Těsný náskok Jalonenových svěřenců pomáhal uhájit spolehlivým zákroky Will, nepřišli si na něj Moy, Ambühl ani Rod. Na druhé straně v přesilovce po ráně Kundrátka zvonila tyčka švýcarské branky, ještě před druhou pauzou se však v koncovce důraznějšímu soupeři povedlo vyrovnat.

Ujala se Rodova teč Thürkaufovy střely, při níž český brankář přes clonící hráče puk pořádně neviděl. Zatímco ve třetí části aktivita národního týmu uvadala, dobře forčekující Švýcaři hráli víc s pukem a dostávali se tím i častěji do útočného pásma.

Šedesát minut základní hrací doby ale vítěze neurčilo. Z prodloužení se však odehrálo jen dvacet vteřin, kdy rozhodla česká hrubka ve vlastním pásmu. Košťálek zadovkou namazal Sentelerovi, který prostřelil Willa.

Euro Hockey Tour - Turnaj Karjala (Turku, Finsko):
Česko - Švýcarsko 2:3 v prodloužení
Branky a nahrávky: 10. Smejkal (Kodýtek, T. Dvořák), 13. M. Špaček (Košťálek, Chlapík) - 11. Ambühl, 38. Rod (Thürkauf, Mirco Müller), 61. Senteler. Rozhodčí: Heikkinen, Kaukokari - Mäkinen, Nurmio (všichni Fin.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 892.
Česko: Will - Košťálek, T. Dvořák, Mozík, Sklenička, Kundrátek, Ščotka, M. Jandus, Němeček - Chlapík, M. Špaček, Lenc - Smejkal, Kodýtek, Červenka - H. Zohorna, Poulíček, P. Kousal - Horký, D. Vitouch, P. Zdráhal - O. Beránek. Trenér: Kari Jalonen.
Švýcarsko: Genoni - Marti, Kukan, Geering, Karrer, Mirco Müller, Rathgeb, Alatalo - Andrighetto, Ambühl, Bertschy - Hofmann, Senteler, Künzle - Riat, Thürkauf, Rod - Eggenberger, Marco Müller, Moy. Trenér: Patrick Fischer.