Vsetín - Prostějov 8:2Hotovo. Hokejisté Vsetína a Jihlavy postoupili do finále první ligy

Hokejisté Vsetína a Jihlavy slaví po domácích pátých semifinálových zápasech první ligy postup do finále. Valaši deklasovali Prostějov 8:2 a rozhodli už v první třetině, kterou vyhráli 7:0. Dukla zvítězila nad Sokolovem 3:0. Boj o triumf v druhé nejvyšší soutěži a baráž o extraligu s Kladnem začne v neděli 3. dubna ve Vsetíně.

Hokejisté Vsetína se radují z branky (archivní foto)

Valaši si zahrají ve finále první ligy poprvé v historii. V roce 1994, kdy postoupili do extraligy, se dostali do baráže jako vítězové semifinálového souboje. V nejvyšší soutěži působil Vsetín v letech 1994 až 2007 a získal šest mistrovských titulů v letech 1995 až 1999 a v roce 2001. Dukla si zopakuje finálovou účast z loňska, kdy prohrála v přímém souboji o extraligu s Kladnem 3:4 na zápasy.

Vsetín otevřel skóre v čase 1:31, kdy Daniel Klímek tečoval střelu Jiřího Říhy od modré čáry. Za 51 sekund zvýšil po ideálním pasu Luboše Roba Ondřej Smetana a za dalších 24 vteřin po přihrávce Michala Gaga zpoza branky upravil David Březina už na 3:0. Valaši proměnili úvodní dějství ve svou exhibici.

V 11. minutě se prosadil před brankou Matouš Venkrbec a za 52 sekund po přihrávce Romana Vlacha zamířil do odkryté branky Jan Berger. Snadnou práci měl také Adam Hořanský, který využil Říhovu nabídku. Gólmana Ondřeje Bláhu nahradil Martin Altrichter a inkasoval po 106 sekundách pobytu na ledě. Po asistenci Šimona Jenáčka skóroval podruhé v utkání Březina.

Jestřábi ve druhé třetině zkorigovali stav. V 31. minutě se trefil vteřinu po skončení přesilovky Martin Novák a za 105 sekund při hře čtyř proti čtyřem skóroval Jan Kloz. Konečnou podobu výsledku dal v 57. minutě v početní výhodě Luboš Rob.

Postup slaví i Jihlava

Jihlava otevřela skóre ve 3. minutě, kdy zužitkoval početní výhodu při vyloučení Marka Slobody střelou od modré čáry Lukáš Mareš. V čase 8:38 našel Tomáš Havránek najetého Josefa Skořepu, který překonal gólmana Oldřicha Cichoně z pozice mezi kruhy.

Výhru Dukly dovršil 101 sekund před koncem při power play do prázdné branky Matouš Menšík. Ruský brankář Maxim Žukov udržel potřetí v letošním play off čisté konto.

Semifinále play off první hokejové ligy - 5. zápas:
Jihlava - Sokolov 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)
Branky: 3. L. Mareš, 9. Skořepa, 59. Menšík. Rozhodčí: Pilný, Květoň - Jindra, Bohuněk. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. Konečný stav série: 4:1.
Vsetín - Prostějov 8:2 (7:0, 0:2, 1:0)
Branky: 3. a 17. D. Březina, 2. Klímek, 3. Smetana, 11. Venkrbec, 12. Berger, 15. Hořanský, 57. Rob - 31. Martin Novák, 33. J. Kloz. Rozhodčí: Čech, Tvrdoň - Kreuzer, Hnát. Vyloučení: 7:5. Využití: 1:1. Diváci: 3900. Konečný stav série: 4:1.

Finále play off první ligy začne za týden v neděli ve Vsetíně

Finále play off první hokejové ligy mezi Vsetínem a Jihlavou začne v neděli 3. dubna na ledě Valachů, kde bude série na čtyři vítězné zápasy pokračovat i o den později. Na Vysočinu se přesune souboj ve čtvrtek 7. dubna a v pátek 8. dubna.

Případný pátý duel by se hrál o dva dny později ve Vsetíně, šestý by se konal v úterý 12. dubna v Jihlavě a rozhodující sedmý duel by ve čtvrtek 14. dubna hostil Vsetín.

Vítěz se v baráži o extraligu, která začne v neděli 17. dubna, utká se čtrnáctým týmem nejvyšší soutěže Kladnem.