Florida - Columbus 4:2Večer netradičních českých střelců v NHL. Výborný Mrázek držel naděje Caroliny

panČTK

V pondělních zápasech hokejové NHL na sebe upozornili netradiční čeští střelci. První branku v sezoně dal útočník Chicaga David Kämpf a podruhé skóroval obránce Floridy Radko Gudas. Bodoval také Ondřej Palát, který si připsal asistenci u výhry Tampy Bay 3:2 v prodloužení nad Carolinou. V dresu Hurricanes odchytal celý zápas Petr Mrázek. Český brankář kryl 33 střel a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Patrick Marleau odehrál 1768. zápas v NHL a překonal rekord Gordieho Howea.

Radko Gudas (uprostřed) se raduje z gólu

Dvě branky Panthers obstaral Frank Vatrano, který je se sedmnácti trefami druhým nejlepším střelcem týmu. "Je to střelec s velmi tvrdou ranou, na kterého se dobře kouká. Jsem rád, že se mu v posledních zápasech tak daří," poukázal Gudas na Vatranovu formu z posledních deseti duelů, v nichž americký útočník vstřelil sedm branek.

Brankář Floridy Sergej Bobrovskij kryl 34 střel a vyhrál i pátý duel proti svému bývalému týmu v sezoně. "Zápasy proti týmu, ve kterém jsem působil, jsou vždycky zábavnější. Jsem rád, že se mi letos proti Columbusu daří, ale není to tak, že by zápasy s ním byly důležitější," řekl ruský brankář, jenž hájil barvy Blue Jackets sedm sezon.

Chicago na ledě Nashvillu nezvládlo důležitý zápas v boji o play off. Blackhawks prohráli 2:5 a ze šestého místa ztrácejí na čtvrté Panthers čtyři body. Calle Järnkrok oslavil 500. zápas v NHL jednou brankou a jednou asistencí a spolu s Lukem Kuninem (také 1+1) byl hlavním strůjcem výhry Nashvillu.

Blackhawks v utkání pouze dotahovali. Na úvodní branku Matta Duchenea zareagoval Alex DeBrincat a po dvou slepených brankách Predators vystřelil naději Chicagu Kämpf. Český centr za záda Juuseho Sarose dorazil zblokovanou střelu Adama Gaudettea a k deseti asistencím přidal první gól v sezoně. Další dvě branky Predators zůstaly bez odezvy.

Carolina ztratila svůj jednobodový náskok v čele divize kvůli prohře na ledě Tampy Bay. Hurricanes i přes vydařený výkon brankáře Mrázka podlehli Lightning 2:3 v prodloužení.

První polovina zápasu patřila Tampě, Brayden Point v 23. minutě zvyšoval po asistenci druhého nejproduktivnějšího Čecha Ondřeje Paláta na 2:0. Carolina se vrátila do zápasu v 31. minutě, kdy využil přesilovou hru Andrej Svečnikov.

Petr Mrázek pomohl svému týmu k bodu proti Tampě Bay

O vyrovnání se na začátku třetího dějství postaral střelou z levého kruhu obránce Brady Skjei. V prodloužení využil zaváhání hostující defenzivy Yanni Gourge a nadvakrát rozhodl o výhře Lightning.

Svůj povedený výkon korunoval Mrázek zásahem proti Patricku Maroonovi z konce druhé třetiny. Americký útočník se po chybě Hurricanes v rozehrávce zjevil před Mrázkem úplně sám, ostravský rodák si ale počkal na jeho zakončení a lapačkou udržel Carolině naději na bodový zisk.

"Podal výborný výkon, dnes toho nemohl udělat víc. Zápas jsme dovedli do prodloužení hlavně díky němu," chválil českého brankáře Brady Skjei. "Náš brankář zachránil celý zápas," přidal se k americkému obránci trenér Rod Brind'Amour.

Detroit padl po nájezdech, Montreal slaví

Detroit podlehl Dallasu 2:3 po samostatných nájezdech. Rozstřel ukončil v páté sérii neproměněný nájezd obránce Filipa Hronka.

Montreal v posledních deseti minutách ztratil dobře rozehraný zápas v Edmontonu. Canadiens vedli po trefě Erica Staala 1:0, ale Oilers čtyřmi góly mezi 51. a 59. minutou otočili. Gólem a dvěma asistencemi se na výhře Edmontonu podílel nejproduktivnější hráč soutěže Connor McDavid.

Zaváhání svého konkurenta v boji o play off nevyužilo Calgary. Hráči Flames podlehli Ottawě 2:4 a na Montreal z pátého místa ztrácí šest bodů. Dvě branky Senators dal nejlepší střelec týmu Connor Brown.

Jednačtyřicetiletý Marleau překonal Howeův rekord v počtu odehraných zápasů, ale z ledu odešel poražen. San Jose i přes vedení 2:0 podlehlo Vegas 2:3 po samostatných nájezdech a prohrálo pošesté v řadě.

Dvě branky vítězů vstřelil Mark Stone. "Myslím, že zatím Patricka nedokážeme dostatečně ocenit. Až si večer doma sednu a popřemýšlím o tom, co se právě stalo, myslím, že mnou budou cloumat emoce. Bylo mi ctí být u Patrickova velkého večera," složil Marleauovi poklonu střelec dvou branek Golden Knights.

Výsledky NHL:
Tampa Bay - Carolina 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 15. Killorn, 23. B. Point (Palát), 63. Gourde – 31. A. Svečnikov, 42. Skjei. Střely na branku: 36:27. Petr Mrázek odchytal za Carolinu celý zápas, inkasoval tři branky z 36 střel a úspěšnost zásahů měl 91,7 procenta. Diváci: 3800 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Gourde, 2. Killorn (oba Tampa), 3. Mrázek (Carolina).
Florida - Columbus 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Branky: 12. a 59. Vatrano, 21. S. Bennett, 35. Gudas – 34. Bjorkstrand, 49. Dalpe. Střely na branku: 39:36. Diváci: 4041 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Vatrano, 2.Bennett, 3. Duclair (všichni Florida).
Dallas - Detroit 3:2 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 0:0 - 0:0)
Branky: 16. Hintz, 32. Robertson, rozh. náj. Gurjanov – 28. a 37. Glendening. Střely na branku: 36:22. Diváci: 4812. (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Hintz, 2. Robertson (oba Dallas), 3. Glendening (Detroit).
Nashville - Chicago 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Branky: 7. Duchene, 25. Järnkrok, 26. Ekholm, 41. Jeannot, 41. Kunin – 16. DeBrincat, 32. Kämpf. Střely na branku: 30:32. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Kunin, 2.Mikael Granlund, 3. Jeannot (všichni Nashville).
Arizona - Minnesota 2:5 (1:1, 0:2, 1:2)
Branky: 15. Fischer, 42. Goligoski – 10. Kaprizov, 24. Greenway, 30. M. Johansson, 47. Fiala, 58. Brodin. Střely na branku: 24:24. Diváci: 3481 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Fiala, 2. Greenway (oba Minnesota), 3. Fischer (Arizona).
Calgary - Ottawa 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)
Branky: 12. E. Lindholm, 51. Mi. Stone – 40. a 59. Co. Brown, 10. B. Tkachuk, 48. Norris. Střely na branku: 28:20. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Co. Brown, 2. M. Murray, 3. B. Tkachuk (Ottawa).
Edmonton - Montreal 4:1 (0:0, 0:1, 4:0)
Branky: 51. Bear, 56. McDavid, 58. Puljujärvi, 59. D. Shore – 27. E. Staal. Střely na branku: 36:23. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Puljujärvi, 3. Bear (všichni Edmonton).
Vegas - San Jose 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 22. a 44. Mark Stone, rozhodující sam. nájezd Tuch – 10. Knyžov, 21. Gregor. Střely na branku: 40:31. Diváci: 3950 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Mark Stone, 2. Tuch (oba Vegas), 3. Marleau (San Jose).