Tampa Bay - Chicago 2:5Fantastický Kubalík! Skóroval i Pastrňák a dál vládne střelcům v NHL

Dominik Kubalík z Chicaga zaznamenal první hattrick v NHL při výhře svého týmu 5:2 na ledě Tampy. Český útočník se tak podílel na velkolepém obratu, jeho tým ještě zkraje třetí třetiny prohrával 0:2. Nejlepší střelec zámořské hokejové soutěže David Pastrňák dal klíčový gól Bostonu, který vyhrál nad Dallasem 4:3. Ve třetí třetině zvýšil na 4:2, hosté už stačili jen korigovat. Pro Pastrňáka to byla 46. trefa v soutěži.

Dominik Kubalík (8) z Chicaga se raduje po jednom z gólů proti Tampě.

Plzeňský rodák Kubalík má na kontě 29 zásahů a tabulku střelců mezi nováčky soutěže vede už s desetibrankovým náskokem.

Všechny góly proti Tampě vstřelil ve třetí třetině, v níž nejprve korigoval Brandon Saad. Kubalíkovům střelecký koncert mezi 46. a 58. minutou narušil svoji trefou jen jeho spoluhráč Slater Koekkoek.

Kubalík si před sezonou stanovil jako hlavní cíl probojovat se do základní sestavy Chicaga, ale postupně se dostal až do elitní formace a potvrzuje pověst kanonýra. Na ledě Tampy Bay nejdříve vyrovnal ve 46. minutě z dorážky vlastní střely, v přesilové hře poté zvýšil z pravého kruhu střelou bez přípravy na 4:2 a hattrick zkompletoval při hře bez brankáře.

"Před třetí třetinou jsme si říkali, že musíme střílet a být před brankou. Jsem rád, že jsme to otočili a že se mi povedlo dát tři góly," uvedl Kubalík, který byl vyhlášen první hvězdou zápasu. Je po Davidu Pastrňákovi a Jakubu Vránovi třetím českým hráčem, který nastřílel v této sezoně NHL hattrick.

Kubalík dal od 11. ledna pětkrát více než jeden gól. Hattrick měl na dosah už před měsícem a půl proti Anaheimu, kdy ale minul při power play prázdnou branku. "Měl jsem to v hlavě, nebudu lhát. Snažil jsem se vypálit nejrychleji (od útočné modré čáry), jak jen to šlo a jsem rád, že to tentokrát vyšlo. Cítím se úžasně je to něco mimořádného," uvedl. V dresu Chicaga překonali ve své nováčkovské sezoně hranici 30 branek jen čtyři hráči. Kubalíka dělí od této mety už jen jedna trefa.

Pastrňák si v úvodu třetí třetiny připsal rozdílový gól na 4:2 při dalším vítězství Bostonu, když zakončil do prázdné branky krásnou souhru s Nickem Ritchiem. Dál vládne tabulce střelců soutěže. Má náskok dvou gólů před Austonem Matthewsem, který se v dresu Toronta také trefil. Svému týmu pomohl k výhře 5:3 nad Floridou.

Premiéru v dresu Bostonu si odbyl Ondřej Kaše a nastupoval ve druhé formaci s Davidem Krejčím, který se v základní části NHL porval poprvé od sezony 2010/11. Český centr měl v pěstním souboji s Joem Pavelskim navrch a uštědřil mu několik ran, ale také si z bitky odnesl krvavý šrám na pravém prsteníčku.

K jejich bitce došlo zhruba v polovině zápasu za stavu 1:1. "V našich soubojích zašel v té třetině několikrát příliš daleko, tak jsem se ho pokusil srovnat. Ale jinak proti němu nic nemám. Je to skvělý hráč," řekl Krejčí, během jehož trestu se Boston ujal vedení 3:1. "To bylo ohromné, když vidíte dva zkušené hráče, jak takhle bojují o úspěch týmu. Krejčí ho párkrát slušně trefil a nakoplo to diváky i nás. Pravděpodobně to byl klíčový moment zápasu," řekl Ritchie.

Boston zabral po dvou prohrách se skóre 5:14. "Strávili jsme hodně času rozborem u videa. Obrátili jsme list a chyby jsme napravili. Odehráli jsme těžký zápas proti kvalitnímu soupeři a je skvělé, že jsme vyhráli," dodal uvedl Krejčí.

Páté vítězství v řadě si připsalo St. Louis, i když k tomu tentokrát proti Islanders potřeboval nejlepší tým Západní konference prodloužení.

Čtvrtou prohru v řadě zaznamenal nejhorší celek soutěže Detroit, doma podlehl Minnesotě 1:7. Byl u toho i obránce Filip Hronek. Před deseti dny schytal ránu pukem do obličeje a k dalšímu utkání nastoupil až teď.

Calgary se ujalo v Nashvillu v čase 59:17 vedení a zdálo se, že si David Rittich připíše třetí výhru v řadě. Domácí ale vyrovnali desetinu sekundy před koncem zásluhou Mikaela Granlunda.

"Slyšel jsem sirénu a puk prošel do branky. Byl jsem nervózní, protože jsem neměl ponětí, zda jsme to stihli," uvedl Granlund, který také rozhodl v prodloužení o výhře Predators 4:3. Rittich kryl 34 střel.

Bobby Ryan ukázal, že nezapomněl střílet góly. Útočník Ottawy, který vynechal polovinu sezony a léčil se ze závislosti na alkoholu, ve svém druhém utkání po návratu zařídil hattrickem výhru 5:2 nad Vancouverem.

"Jen jsem doufal, že se někam posunu a budu se zlepšovat," komentoval Ryan, dvojka draftu 2005, svůj první hattrick po šesti letech. Filip Chlapík, který v předchozím utkání za Ottawu skóroval, byl poslán o den dříve zpět na farmu.

Výsledky NHL:
Montreal - NY Rangers 2:5 (1:0, 1:1, 0:4)
Branky: 4. Domi, 38. Tatar - 56. a 59. R. Strome, 39. Di Giuseppe, 52. Zibanejad, 53. Fox. Střely na branku: 34:35. Diváci: 20 946. Hvězdy zápasu: 1. Fox (NY Rangers), 2. Tatar (Montreal), 3. Zibanejad (NY Rangers).
Tampa Bay - Chicago 2:5 (0:0, 1:0, 1:5)
Branky: 36. B. Point, 41. Kučerov - 46., 52. a 58. D. Kubalík, 45. Saad, 50. Koekkoek. Střely na branku: 38:27. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. D. Kubalík, 2. Crawford (oba Chicago), 3. B. Point (Tampa Bay).
Florida - Toronto 3:5 (3:3, 0:0, 0:2)
Branky: 3. Pysyk, 8. Hoffman, 13. Acciari - 4. Hyman, 18. K. Kapanen, 19. Matthews, 49. W. Nylander, 60. Holl. Střely na branku: 27:29. Diváci: 16 322. Hvězdy zápasu: 1. W. Nylander, 2. Matthews (oba Toronto), 3. Acciari (Florida).
Boston - Dallas 4:3 (1:1, 2:0, 1:2)
Branky: 20. Ch. Coyle, 35. Marchand (Pastrňák), 37. N. Ritchie, 44. Pastrňák - 18. J. Klingberg, 42. Gurjanov, 58. Heiskanen. Střely na branku: 28:34. Diváci: 17 850. Hvězdy zápasu: 1. N. Ritchie, 2. Marchand, 3. Halák (všichni Boston).
Ottawa - Vancouver 5:2 (2:0, 0:1, 3:1)
Branky: 8., 58. a 59. B. Ryan, 8. C. Brown, 41. Balcers - 40. J.T. Miller, 49. Toffoli. Střely na branku: 25:34. Diváci: 12 166. Hvězdy zápasu: 1. B. Ryan, 2. Högberg, 3. Tierney (všichni Ottawa).
Detroit - Minnesota 1:7 (0:3, 1:3, 0:1)
Branky: 28. Mantha - 11. a 31. Dumba, 8. Hartman, 9. Donato, 33. Greenway, 39. Fiala, 50. E. Staal. Střely na branku: 26:26. Diváci: 17 663. Hvězdy zápasu: 1. Dumba, 2. Fiala, 3. Hartman (všichni Minnesota).
St. Louis - NY Islanders 3:2 v prodl. (1:2, 0:0, 1:0 - 1:0)
Branky: 20. B. Schenn, 59. Dunn, 64. Parayko - 9. Pageau, 17. Eberle. Střely na branku: 32:17. Diváci: 18 096. Hvězdy zápasu: 1. Parayko, 2. B. Schenn, 3. Dunn (všichni St. Louis).
Nashville - Calgary 4:3 v prodl. (1:0, 0:2, 2:1 - 1:0)
Branky: 60. a 62. Mikael Granlund, 20. Sissons, 55. Josi - 21. R. Andersson, 24. Backlund, 60. Mangiapane. Střely na branku: 38:39. David Rittich odchytal za Calgary celé utkání, inkasoval čtyři branky z 38 střel a úspěšnost zásahů měl 89,47 procent. Diváci: 17 350. Hvězdy zápasu: 1. Mikael Granlund, 2. Saros, 3. Sissons (všichni Nashville).
Winnipeg - Washington 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 7. Kulikov, 48. Connor, 59. Scheifele. Střely na branku: 32:34. Diváci: 15 325. Hvězdy zápasu: 1. Hellebuyck, 2. Scheifele, 3. Kulikov (všichni Winnipeg).
San Jose - New Jersey 3:2 v prodl. (0:2, 2:0, 0:0 - 1:0)
Branky: 23. Ferraro, 36. Sörensen, 61. Couture - 12. Zajac, 16. N. Gusev. Střely na branku: 30:24. Diváci: 16 913. Hvězdy zápasu: 1. Couture, 2. Sörensen, 3. J. Thornton (všichni San Jose).