Článek
Nenávist fanoušků ostatních týmů poznalo RB Lipsko už minulý víkend během prvního zápasu v Jeně. Na zápas s rezervou tamějšího Carl Zeissu vyrazily desítky radikálních příznivců konkurenčních saských klubů a hned na příjezdu zasypaly autobus lahvemi. I když policie uvolnila autobusu zablokovanou cestu na stadión alespoň slzným plynem, přišel ještě druhý útok nepřejících ultras.
Poplivaní a podle deníku Berliner Morgenpost zřejmě i fyzicky napadení hráči utekli zpět do autobusu a za policejní asistence odjeli zápas sehrát na utajené místo. I když se pod policejní ochranou zápas už dohrál v poklidu a hosté si nakonec odvezli z Jeny bod za remízu 1:1, hektický úvod soutěže místní vyděsil.
"Musíme své hráče chránit. Už jsme (policii) požádali o zajištění bezpečnosti na našem stadiónu, aby se na něm vůbec dalo hrát," řekl prezident RB Lipsko Andreas Sadlo.
Fanoušci Jeny vyhrožovali lipským hráčům, že je "všechny postřílejí" a vzápětí začali organizovat spojení všech ostatních radikálních fanklubů proti novému klubu. Start sasko-durynské části oberligy je letos vůbec divcoký - v Aue kdosi před zápasem místní rezervy chemikáliemi zničil trávník na tamějším Krušnohorském stadionu.
Klub RB Lipsko vznikl letos v květnu. Jeho hlavní sponzor a majitel, výrobce energetických nápojů Red Bull, tři roky před tím usilovně hledal cestu do německého fotbalu. Uspěl až u lipského SSV Markranstädt, zároveň převzal i část mládeže zadluženého Sachsenu Lipsko. A protože je v německém fotbale zakázáno mít v názvu oddílu sponzora, nový klub se "náhodou" pojmenoval Rassenballsport (travní míčový sport), zkráceně RB.
I přes negativní přijetí plány Red Bullu v Německu zůstávají nedotčené. "Před násilnostmi se neskloníme, budeme se bránit a strach nemáme," řekl Sadlo. Budoucnost klubu je prý totiž úplně jinde než v oberlize. "Každé dva roky postoupíme o soutěž výš - tedy když se nám povede špatně. A za osm let jsme v bundeslize," dodal zástupce sponzora Michael Kölmel.