Boston - Seattle 3:2Další Pastrňákova show! Česká hvězda parádním výkonem srazila Krakeny. Zářil i Kämpf

Hokejový útočník David Pastrňák zařídil v NHL dvěma góly a přihrávkou vítězství Bostonu 3:2 nad Seattlem a byl vyhlášen první hvězdou zápasu. K výhře Bruins přispěl asistencí i Tomáš Nosek. Brankou a přihrávkou se podílel David Kämpf na kanonádě Toronta 7:1 v New Jersey. Brankář Vítek Vaněček pustil jeden gól, než se v Pittsburghu v sedmé minutě zranil. I bez něj Washington zvítězil 4:3 v prodloužení. Nečekanou výhru si připsal gólman Daniel Vladař, který naskočil v Dallasu do poslední třetiny za stavu 1:3 a pěti zákroky pomohl k obratu Calgary na 4:3.

David Pastrňák se raduje z branky

Pastrňák vstřelil oba góly v přesilové hře bez přípravy z levého kruhu. První trefou otevřel v polovině zápasu skóre, puk se dostal do branky i díky odrazu od brusle Jonase Donskoie. Podruhé se český kanonýr prosadil v 51. minutě, krátce po vyrovnání na 2:2.

Pastrňák má v roce 2022 střeleckou formu, nasázel 14 branek v 17 zápasech včetně čtyř vítězných. Čísla ostře kontrastují s úvodní částí sezony, do konce prosince dal osm branek v 26 utkáních.

"Nic jsem nezměnil. Je to trochu záležitost štěstí a dnešní zápas je toho krásným příkladem. K oběma gólům mi pomohly odrazy," řekl Pastrňák, dělící se s Tomášem Hertlem s 22 zásahy o pozici nejlepšího českého střelce soutěže. Havířovský rodák si v utkání připsal ještě s Noskem asistenci u gólu Taylora Halla na 2:0. Seattle vyrovnal ve třetí třetině trefami Donskoie a Masona Appletona.

Boston nastoupil naposledy před Utkáním hvězd, jehož se Pastrňák nezúčastní. Pár volných dní stráví na Floridě. "Těším se na sluníčko. Dostanu vitamín D, člověka to osvěží a prospěju tělu. V Key West jsem navíc nikdy nebyl a slyšel jsem, že je to tam hezké. Doufám, že nám bude přát i počasí," dodal.

Kämpf zvyšoval už v desáté minutě střelou z mezikruží vedení Toronta na 3:0. Český útočník si druhý bod v zápase připsal za dobrou obrannou hru ve středním pásmu: zabránil přihrávce Jacku Hughesovi a odrazem od jeho brusle vzniklo přečíslení dva na jednoho, ze kterého upravil Michael Bunting v polovině utkání na 5:0.

Hlavním strůjcem výhry byl Mitchell Marner se čtyřmi body (2+2). Jeho spoluhráč Petr Mrázek sledoval zápas ze střídačky.

Vaněček inkasoval v čase 6:26 gól na 1:1 z hole Jevgenije Malkina a o osmnáct sekund později už opouštěl brankoviště. Mohlo jít o následek střetu s Kasperi Kapanenem, který ještě před vyrovnáním do českého gólmana najel. "Vyšetří ho a zjistíme, jak na tom je," řekl kouč Washingtonu Peter Laviolette. Vaněček se zranil v horní části těla.

Zdatně jej nahradil Ilja Samsonov, neboť zastavil 43 ze 45 střel. Nestačil jen na zakončení Bryana Rusta, který dostal Pittsburgh do vedení 2:1 a 3:2. Washington ale manko pokaždé smazal a prodloužení rozhodl svou druhou trefou v zápase obránce Dmitrij Orlov.

Vladař inkasoval při posledních třech startech 14 branek, ale v Dallasu moc práce neměl. Calgary domácí v závěrečné části zatlačilo, vyslalo celkem osmnáct střel a třemi góly v posledních pěti minutách vývoj otočilo.

"Někdy musíte dát hráčům nový impulz a změna gólmanů byl dobrý tah," řekl asistent trenéra Calgary Kirk Muller. Flames vystřídali brankáře poprvé v sezoně.

Další čeští gólmani plnili v úterním programu NHL roli dvojky. Colorado s Pavlem Francouzem na střídačce podlehlo na svém ledě Arizoně 2:3 po nájezdech a série domácích výher se tím zastavila na čísle osmnáct.

Hlavním strůjcem úspěchu Coyotes byl s 38 zákroky Scott Wedgewood, parťák Karla Vejmelky. Gólman Nashvillu David Rittich sledoval výhru spoluhráčů 4:2 nad Vancouverem.

Vedle Pastrňáka je ve střelecké ráži i Chris Kreider. Síť rozvlnil v posledních deseti utkáních dvanáctkrát a s 33 trefami je už nejlepším střelcem NHL. V úterý se podílel dvěma góly a přihrávkou na výhře New York Rangers 5:2 nad lídrem soutěže Floridou.

Na straně poražených si připsal Radko Gudas pět hitů a čtyři zblokované střely. V těchto statistikách nebyl v utkání nikdo lepší.

Výsledky NHL:
Boston - Seattle 3:2 (0:0, 2:0, 1:2)
Branky: 30. a 51. Pastrňák, 37. Hall (Nosek, Pastrňák) - 41. Donskoi, 48. Appleton. Střely na branku: 26:27. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Pastrňák, 2. Hall, 3. Ullmark (všichni (Boston).
Tampa Bay - San Jose 3:2 v prodl. (0:0, 2:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 22. Cirelli, 39. Killorn, 63. Hedman - 25. Balcers, 42. Couture. Střely na branku: 32:21. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Hedman (Tampa Bay), 2. Couture (San Jose), 3. Cirelli (Tampa Bay).
New Jersey - Toronto 1:7 (0:4, 0:2, 1:1)
Branky: 44. J. Hughes - 16. a 46. Marner, 3. Spezza, 9. Matthews, 10. Kämpf, 29. Bunting (Kämpf), 36. Engvall. Střely na branku: 32:36. Diváci: 11.602. Hvězdy zápasu: 1. Marner, 2. Bunting, 3. Matthews (všichni Toronto).
NY Rangers - Florida 5:2 (1:1, 2:1, 2:0)
Branky: 38. a 55. Kreider, 1. Zibanejad, 24. Lafreniere, 60. Panarin - 11. Duclair, 23. S. Reinhart. Střely na branku: 35:36. Diváci: 15.942. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. Zibanejad, 3. Šesťorkin (všichni NY Rangers).
Philadelphia - Winnipeg 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)
Branky: 31. Konecny, 56. J. van Riemsdyk, 59. Lindblom - 1. Connor. Střely na branku: 36:33. Diváci: 13.433. Hvězdy zápasu: 1. J. van Riemsdyk, 2. Hart (oba Philadelphia), 3. Connor (Winnipeg).
Pittsburgh - Washington 3:4 v prodl. (2:2, 1:1, 0:0 - 0:1)
Branky: 12. a 25. Rust, 7. Malkin - 17. a 65. Orlov, 6. Dowd, 40. Sprong. Střely na branku: 47:32. Vítek Vaněček odchytal za Washington 6:43 minuty, inkasoval jeden gól ze dvou střel a úspěšnost měl 50 procenta. Diváci: 17.826. Hvězdy zápasu: 1. Orlov, 2. Samsonov (oba Washington), 3. Rust (Pittsburgh).
NY Islanders - Ottawa 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)
Branky: 19. Beauvillier, 29. Wahlstrom, 36. Barzal, 48. Pelech - 2. Holden. Střely na branku: 30:27. Diváci: 15.258. Hvězdy zápasu: 1. Mayfield, 2. Pelech, 3. Barzal (všichni NY Islanders).
Nashville - Vancouver 4:2 (2:2, 1:0, 1:0)
Branky: 16. a 24. F. Forsberg, 15. Johansen, 42. Jeannot - 8. Highmore, 18. Ekman-Larsson. Střely na branku: 28:32. Diváci: 17.159. Hvězdy zápasu: 1. F. Forsberg, 2. Johansen, 3. Jeannot (všichni Nashville).
Dallas - Calgary 3:4 (2:1, 1:0, 0:3)
Branky: 5. Hanley, 19. Robertson, 32. Jamie Benn - 2. Lewis, 55. Mangiapane, 56. J. Gaudreau, 59. Kylington. Střely na branku: 28:40. Daniel Vladař odchytal za Calgary 20 minut a z pěti střel neinkasoval. Diváci: 17.567. Hvězdy zápasu: 1. Kylington (Calgary), 2. Robertson (Dallas), 3. J. Gaudreau (Calgary).
Colorado - Arizona 2:3 po sam. nájezdech (0:0, 2:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 23. Kadri, 40. Rantanen - 33. a rozhodující sam. nájezd Galchenyuk, 60. Crouse. Střely na branku: 40:24. Diváci: 15.345. Hvězdy zápasu: 1. Wedgewood, 2. Crouse (oba Arizona), 3. Rantanen (Colorado).
Vegas - Buffalo 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
Branky: 1. R. Smith, 19. Howden, 22. Marchessault, 25. Kolesar, 42. Mark Stone - 36. Tuch, 53. Hayden. Střely na branku: 35:32. Diváci: 18.235. Hvězdy zápasu: 1. Howden, 2. R. Smith, 3. Lehner (všichni Vegas).