Článek
„Ukazuje se, jak moc je ruská škola kvalitní. Neměli budoucnost a najednou jsou z nich hráči první stovky,“ připomněl český daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.
Roli jistě sehrála i slušná finanční motivace. Za „přestup“ a zápasy pod modrou vlajkou se žlutým sluncem údajně tenisté inkasovali milión dolarů. Peníze, to ostatně pro Kazachy není problém. Poznali to i cyklista Roman Kreuziger nebo hokejista Lukáš Kašpar, kteří podepsali smlouvy s kluby z Astany.
"Jsme bohatá země"
„Jsme bohatá země. Když budeme chtít, koupíme si i toho vašeho Berdycha,“ pravila jedna z reportérek, jež s tenisty do Ostravy přijela.
Hrát za Kazachstán, to byla pro třiadvacetiletého Golubjova sázka na správnou kartu. „Hlavně jsem chtěl poznat Davis Cup. Jenže v roce 2008 by to šlo v Rusku možná tak za třetí tým… Takže jsem se rozhodl pro změnu,“ popisoval 43. hráč světa, který loni jako první tenista z Kazachstánu vyhrál turnaj ATP.
Své návyky ale měnit nemusel. Posledních osm let žije a trénuje v Itálii. „Když vylepší pohyb, bude z Andreje tenista světové desítky,“ myslí si jeho kouč Eric van Harpen. A stovky dětí v Kazachstánu, které začínají s tenisem, hned mají pořádný vzor. „Díky klukům, jako je Andrej, roste u nás nová generace,“ tvrdí daviscupový kapitán Jegor Šaldunov.
„Když si kazašský finanční magnát usmyslí, že dá milióny do tenisu, ukáže na tři dětičky a koupí jim špičkové trenéry, tak Kazachstán do deseti let hraje elitní skupinu Davis Cupu,“ řekl v roce 2008 šéf českého tenisu Ivo Kaderka. Jeho prognóza vyšla mnohem dřív, než možná sám čekal.