Článek
Po Švýcaru Saschovi Brendlerovi, jenž byl u mužstva i při historickém stříbru v roce 2004, je dalším cizincem u českého nároďáku. „Chtěli jsme někoho ze Švédska nebo Finska, aby nám ukázal zase jiný pohled. Pasi má výborné čtení hry a rychlý trenérský úsudek,“ říká o svém kolegovi z realizačního týmu hlavní kouč Zdeněk Skružný. Někdejší trenér mužské finské reprezentace dostal na povel především české přesilovky.
Tilander krom své lékařské praxe trénuje mužstvo Happee v elitní finské divizi. „Dá se to skloubit. V práci si můžu udělat svůj program, vyškrtám si dny, kdy neordinuju a jedu za českou reprezentací. Mám štěstí, že mě zubařina uživí a můžu se věnovat i tomuhle koníčku,“ libuje si čtyřicetiletý Seveřan, jehož má doma ve Finsku poměrně velkou vinotéku.
Jazyková bariéra občas vadí
Která práce ho naplňuje víc? „Těžko říct, ale je pravda, že mimo ordinaci na své pacienty nemyslím, za to nad florbalovou taktikou přemýšlím i mimo srazy reprezentace,“ usmívá se.
Práci s českými hráči mu ztěžuje jen jazyková bariéra. „To je asi největší problém,“ přikyvuje. Zdaleka ne všichni čeští florbalisté totiž mluví anglicky. „Vždycky se snažím rady udílet přes někoho, s kým se domluvím, nebo jim to kreslím na tabuli,“ vysvětluje.
Nejcennější budou jeho rady v případě duelu s Finskem, jenž by podle papírových předpokladů měl přijít v sobotním semifinále. „Z těch dvaceti hráčů jsem jich asi 16 koučoval, znám je možná lépe než české,“ připouští Tilander.